Sunday, April 3, 2016

RAN STRAT NA FIZICKO VOSPITANIE - IGRI ZA DECA OD 1-5 GOD. -MONTESORI

Приятных Вам домашних занятий!
монтесори игри од 1 до 5 години
1. игри со магнет
ќе ти се потребни: две пластични чашите мала големина; еден wicker кошница; пакет на различни теми; strainer; магнет.
во кошот се различни субјекти, со помош на која детето ќе биде експериментирал. колку повеќе различни предмети, подобро: пластични, метал, дрво, природни материјали - за 2-3 парчиња од примероци од секоја материјал. можеби е: најразлични пластични балоните-коцки, големи монисти, копчиња, делови од играчки, работејќи мртовци, campanula, свирче, клучот, обезбедување на безбедноста пин, гума, мала топка од преѓа, фацо, школка , maccaroni, жито, корк, ореви.
пластични чашите потреба за реден материјали. во нив nakleivayutsya симболично симбол индицирајки привлекува како предмет на магнет или не.
бејби едноподруго извадил предмети од pletenoy кошнички, носејќи ги да магнетот и часовници, привлекува како објект или не. по кој дефинира, во која едно од чашите за оваа тема.
друга опција: ако магнет доволно голем, можеш да го ставиш во чинија со предмети, кое ги покрива зрно, и "посегне" сите ironwork веднаш. по која веќе sitechkom дете "фаатив" сите други предмети. затоа, бебето од нашето сопствено искуство, биди сигурен дека таа има на ironwork, кои привлекуваат магнет, и има други - пластични, стакло, дрвени - која магнет не привлекува. овој материјал може да се користи за експеримент ", што се дави во водата, и што не ми се удави?".
2. научи да чистам чевлите.
ова е вежба која им помага на твоето дете да научат едноставен брижног вештини за моите работи.
ќе ти се потребни: гумени чаршафи, на престилка, четка за заби, детската крем или colorless крем за чевли, мало малку четкам, малку сунгерест мазна, детски чевли, кош, која продавници сите овие производи.
што да правам: дете носењето на престилка, нежно сид oilcloth и го гаси во неа сите предмети. носи еден чевел во тоа на твојата рака и малку четката cleanses чизмата на прашина и можни загадување. по ова е стегање на дете или чевел крем за твојата четка за заби и трудољубиво батерс чевел во тоа од сите страни. можеш да почекаш малку, значи дека крем intermingled. тогаш polishes чизма со сунџер-стил. ако крем мечка многу, обавезно да ги избрише вишок на котон дискови пред користење на сунѓер-блеска. истата процедура бебето прави со вториот botinochkom, по што уредно собира сите предмети назад во корпата.
вежба помага на детето да развие самостојност, да се сетам на низа на активности, тренерот на прсти, координација на движења, не учи да фокус.
3. вежба со вода
ќе ти се потребни: гумени круша, мало шприц без игла, чинија, стомна со вода, форма за мраз (на пример, форма на риба). што да правам: дете поливајќи вода од југ во аквариумот, тогаш добивањето вода гумени боксерска вреќа и ги полни ткаенини за мраз вода од круши. пробај да го и ќе го направам тоа право и нежно, без излиени вода поминува и не се емитува повеќе вода од ќе биде поставена во еден од мувла. парче гумени цевчињата може да се користи во ротација со шприц без игла е различни работи прсти. за завршување на работата, бебето tryapochkoy влажна шетаат razlituyu вода.
вежба се развива малиот контрола на моторот, координација на рацете и очи, способноста да се изведуваат сложени активности во неколку фази.
4. роботска
ќе ти се потребни: probkovyye coasters под жешко, граден различни обоени капи, гумени бендови "за парите". бејби дизајни никакви фигури со помош на канцеларијата на копчиња и гумени групи.
што да правам: дефинира, заедно со дете, тоа ќе биде изградена. потоа бебето ги распределува граден корк килимчето и се протега на гумени бендови помеѓу нив. за млади деца за да се подобри боја на имиџот на бројки на хартија и ги додели поени да биде места, каде се копчиња. примери на цифри: геометриски облици, објекти на геометричкиот фигури (елка од триаголници, куќа или брод од триаголници, плоштади и правило), круна за принцеза, ова поле и други.
вежба се развива малиот контрола на моторот, имагинативниот и креативно размислување, формираше на знаењето геометричкиот личности.
5. вежбата на житарици.
вежба за деца од 8 месеци на возраст и над. ќе ти се потребни: транспарентен тегло со шеќер со тесен вратовите, грав, грашок, елда во чинија.
што да правам: дете е на прсти на еден fasolinke и фрла во тесна wetting чинија. постепено додавање на првичните зрна грашок, грав, поголеми или помали големина, елда, lentils, сончоглед семиња. користете ја rumps различни бои: зелено и жолто грашак, бело и црвено грав. во тој случај, можеш да прашаш детето да ги покрие тријажа ангина: првиот да фрлаш само зелен грашак, тогаш само жолта грашок и така натаму и така наваму.
тоа е вежба помага на детето да воспостават на причинските врската, да ги развива малку за контрола на моторот, координација на работата на раце и очи, предава бебе да предвидиме резултатите од нивната сопствена акција.
пријатен дома часови!
Ми се допаѓа
Коментирај

No comments:

Post a Comment