Sunday, February 28, 2016

KORITE OD BANANITE NE GI FRLJTE...EVE JA NIVNATA KORIST

27.02.2016 u 15:56 | Zdravlje Komentara: 4

VIŠE NIKADA NEĆETE BACITI KORU OD BANANE: Evo i zašto

Advertisement
Banane su jedna od najtraženijih tropskih voćki. Sadrže tri prirodna šećera – saharozu, fruktozu i glukozu, kombiniovane s vlaknima. Daju trenutnu hranjivu količinu energije – istraživanja su pokazala da konzumacija samo dvije banane dnevno osigurava energiju dovoljnu za 90-minutni naporan rad. Nije, dakle, čudo što vodeći svjetski atletičari bananu smatraju voćem br. 1!
Međutim, kora banane nije ništa manje bitna od samog ploda!
Pogledajte spisak top 7 načina upotrebe koje pruža i više nikada nećete baciti koru nakon pojedene banane!
1. Izbjeljivanje zuba
Želite lijepe bijele zube – iskoristite koru od banane. Trljajte zube njenom unutrašnjom površinu svaki dan tokom 2 nedelje i ubrzo ćete vidjeti rezultate.
banana-trikovi-1
2. Uklanjanje bradavica sa kože
Imate problem sa stalnim pojavljivanjem bradavica na koži. Ovaj problem se može riješiti uz pomoć kore banane. Osim što će ih ukloniti spriječiće i njihovo ponovno pojavljivanje. Stavite komad kore banane preko bradavice, pričvrstite hanzaplastom ili flasterom i ostavite da djeluje preko noći. Ponavljajte proces do potpunog uklanjanja bradavice.
banana-trikovi-2
3. Tretman protiv akni i bora
Generalno za njegu kože je odlična kora od banane. Odlična je i za umanjenje bora i fleka sa lica. Sadrži antioksidante i anti-aging svojstva, hidrira i hrani kožu i konačno pospješuje njenu elastičnost i gipkost. Jednostavno utrljajte koru banane u kožu lica, posebno na upaljena problematična mjesta i ostavite da odstoji pola sata.
banana-trikovi-3
4. Liječenje psorijaze
Kora banane ne može u potpunosti da izliječi ovu kožnu bolest, ali može da umiri njene simptome – svrab i crvenilo i ubrza njeno izliječenje. Utrljajte je na oboljelo mjesto i ostavite da djeluje 10ak minuta.
5. Analgetik
Kora banane je odlična i kao analgetik. Ukoliko imate bolna mjesta na tijelu nježno utrljajte koru banane na oboljelo mjesto i ostavite da odstoji 15ak minuta. Ubrzo ćete osjetiti olakšanje.
banana-trikovi-4
6. Umirenje ujeda insekata
Ukoliko imate ujed insekta na tijelu koji vas nepodnošljlivo svrbi, umjesto što ćete se češati i napraviti samo još veći problem, probajte da umirite mjesto tako što ćete utrljati koru od banane.
7. Čišćenje
Kora banane je sa unutrašnje strane masna i bogata hranljivim hidrirajućim svojstvima pa je zato odlična i za čišćenje kože obuće, nameštaja, ali i srebrnog nakita.
banana-trikovi-5
Izvor: mogujatosama

Vaš komentar na članak:

Sunday, February 21, 2016

OBVRSKA NA LEKARITE ZA UKAZUVANJE NA ZDRAVSTVEN ZASTIT

Обврската на лекарите за укажување на здравствена заштита
Во Законот за здравствена заштита се содржани обврските на здравствената установа која „во рамките на нејзината дејност е должна да укажува здравствена заштита на лице кое ќе побара…
PRAVDIKO.MK
Ти се допаѓа ова.
Коментари
Elisaveta Kikovic Kako me izvisile ovie dva meseci... basibozluk. Ja zatvorija ordinacijat kade imav maticen lekar i toa bez da ne izvestat,a se prijaviv na drugo mesto. Itamu uste poloso,ne mi dvaat lekovi, treblo labaratorija, trblo da odnestam izvestai... A im odnesov zdravstven karton ,kniska imaat, eeee toa ,sega jas da im odnesam izvestai od specijalisti. Zamisli, so godini unazad ne si vodele evidencija, A NAJVAZNOTO, KADE E PROEKTOT SO ELEKRONSKITE KARTICI. gI SOBRAA PARITE I NISTO NE NAPRAVIJA... BRUKA!
Elisaveta Kikovic SITE ZAKONI GI KRASAT BELITE LISTOVI HRTIJA, A REALIZACIJATA TABULORAZA!    

Saturday, February 20, 2016

IGRI ZA FIZICKI RAZVOJ

96 игри за деца во сите прилики. Весел, корисни, влажни, дома - различни! Во Министерството за финансии на родители, браќа / сестри и баби / дедовци ... Практично неограничен класа конструктор за деца и возрасни. 1. Трчање со "јајце". маса топката пинг-понг стави на лажичка и работи во текот на стан, обидувајќи се да се задржи топката на лажица. Од 3 години. 2. Четери. Многу брзо го велат. Кој ќе трае подолго? Од 3 години. 3. Сметаме дека брзо. Еден играч брзо наречен збор. Уште веднаш треба да се каже дека тоа дојде на ум. Тогаш ние се префрлат на улоги. Од 4 години. 4. Ветеринарна болница. Меки играчки треба да бидат поставени во кревет и лек: завои, даваат лекови, мерење на температура, ставете облоги и др Од 3 години. 5. Grimiruyas. Боење лице пред огледалото во бањата. Од 4 години. 6. Ние им даде имиња. За секој прст да излезе со некои смешни име. Од 2 години. 7. Одржување на рамнотежа. Со испружена рака под рака и да одиме, како јаже патнику, на работ на самиот тепих. Од 3 години. 8. Ние постигнува голови. Јаже на тепих означување порта. Со некои од далечина ја фрлаат топката на топки на пинг-понг. Секој хит носи точка. Од 3 години. 9. Да се размислува за луѓето. Ние се погледне низ прозорецот. Ние излезе со за луѓе кои може да се види подолу, различни приказни. Од 4 години. 10. Игра вештерка. Од јажето ширењето круг. Ова - куќата на вештерки, каде што еден од играчите - вештерка - лежи во чекаат за плен. Останатите индексирање околу куќата на вештерка. Кога вештерка излегува, сите многу брзо бегаат. Од 2 години. 11. Репродукција на духот. Сите се покриваат со бели марами и кружат низ целиот стан, како сениште, со застрашувачки звуци. Од 4 години. 12. Играње пес. Еден играч е избран куче. Други го доведе во водство во текот на стан. Од 2 години. 13. Играње чекори. Одат нагоре по скалите, чекор по чекор. Секој нов чекор излезе со името. 5 години. 14. Играње со магнет. Магнет стави под хартија и хартија - монета. Магнет монета ќе се движи преку хартија. Од 4 години. 15. Играта на губи. Ставањето на играчот губи. Други, пак, праша: "Што треба играч кој припаѓа на оваа фантомска?" Од 3 години. 16. Играње во сообраќајот. Густа четка и боја бои на голем лист хартија улица. Кога бојата се суши, почнуваат да кружат по патиштата на машината играчка. Од 2 години. 17. Играње во слаткарница за сладолед. Ние се пополни една чаша јогурт со овошен сок, јогурт, итн и замрзнување. Сладолед декорација и се сервира. Од 3 години. 18. Играње криенка. Еден крие во станот, додека другите треба да го најде. Од 2 години. 19. Игра разбојници. Крие во собата неколку предмети. Враќање во соба, играчите мора да се најде изгубената ствар. Од 4 години. 20. Играчка пари. Монетите се стави под хартија. Мека молив на врвот на три монети. книжни пари ќе се прекине. Од 5 години. 21. Ние ги претставуваме змија. Повеќе играчи, толку подобро. Работи на станот едни со други. Водичот им кажува на играчите дека тие треба да се направи, како што лазат околу масата или низ собата да ги разбирам. Од 3 години. 22. Ние сме во потрага за слики. Член на игри изгледа за илустрирана книга било која слика. Други, пак, треба да го погоди. Од 2 години. 23. Ние сме во потрага за прстен. Прстен тивко се префрлат на тупаница на друг играч. Неопходно е да се погоди во која рака прстенот е скриен. Од 4 години. 24. Слики-капка. Прсне мастило на хартија. Весникот беше укината во размачкана, а потоа се врти. Од печатени да нацрта слика. Од 3 години. 25. Замав. Еден лежи на завесата, други го подигне на повисоко и замав. 5 години. 26. Skittles. Коцки се поставени на тепих, како боречка и собори нивните тениско топче. Од 2 години. 27. Лепење колаж. Весник или списание страници искинати на парчиња. Ова vykleivaem обоени колаж. Од 3 години. 28. Просторот од кутијата. Од чевли картон направи простор. Повикувајќи се на хартија, мебел, се сече и ставете го во кутија. 5 години. 29. Кревети од matchboxes. Од кибритена сандаче мајстори креветчето, хартија отсечени соодветна големина перници и ќебиња. Повикувајќи се на хартија, мажи, се сече и се поставени во креветчето. 5 години. 30. Кој уште удар. Кога ветрот дува на плута од шишиња, така што тие полета колку што е можно. Од 3 години. 31. Бенд на домино. Стави на Запалената на домино изготви еден по друг во долга лента, ставајќи ги на краткиот раб. Кога касетата е подготвена, првиот зглоб притиснете. Сите домино падне, превртување еден по друг. Од 2 години. 32. Господар на животните од хартија. На тешки хартија извлечат животни. Сече. Лепак лента од картон како стојат. 5 години. 33. Мајсторите на сликовница. Отсечени слики од каталог или списание. Вметнат во една тетратка и ги красат насловната страница. Од 4 години. 34. Господар чамци. Од мало чамци направите: лепак, хартија триаголен едра. Бродови Нека плива во базен или во када. Кога ветрот дува на нив во различни насоки. Од 2 години. 35. Мајка и дете (татко и дете). Со промената на улогите возрасни играат децата и обратно. Од 2 години. 36.Mozaika. Од хартија намалување на правоаголник. Потоа се сече на 10 парчиња на различни форми. Парчиња меша. Повторно креирате правоаголник на парчиња. 5 години. 37. Стринг срцето. Исечете срцата на обоени хартија. Секое отчукување на срцето создаден дупки и нанижани на конец. Синџири ги суспендираат. 5 години. 38. Потпевнува. Еден од играчите почнува да мрмори некоја мелодија. Други, пак, мора да го учат. Од 3 години. 39. Се облекуваат кукли. Изработка на крпеница облека за кукли. Од 4 години. 40. Опишува рака. Рака се спушти на хартија. Молив на преглед на контура. Намали и насликани шарени дезени. 5 години. 41. Омлет. Од жолто обоени хартија отсечени круг со големина на чинија и се превиткува на половина. Овој омлет. Ние го пополнат со различни мали предмети (како што се стари фотографии, неочекувани слики, мирисна цветни ливчиња, суво грозје или пари за среќа). Омлет служи на чинија, и членови на семејството се собраа во форма на понуда закуски пред оброк. Од 3 години. 42. Празни паричникот. Сите парички прелива надвор од торбата на маса и вид. Од 3 години. 43. Пинг-понг во собата. Седиме на подот. Користење картон победи топката на пинг-понг маса на ѕидот. Од 3 години. 44. Фрла балон. Па надуени балон фрли во воздух. Показалецот потребно е да се им помогнам, а не да им се овозможи да падне. Од 4 години. 45. Лазат по грбот. Легнете на грб и да се движат низ собата, обидувајќи се да не го допира ништо. Од 4 години. 46.Pridumyvaet фризури. Ние донесе лакови, barrettes и обвива косата. Еден пријател на пријател направи необичен, чудни фризури. Од 4 години. 47. Изгребани слики. Боја над површината на хартијата со обоени восочни боици, на врвот - со црна боја. Што друга тема изгребани чкртаници и линии, така што стоеше над црна позадина во боја база. Од 4 години. 48. Крие бонбони. Сите, освен еден играч надвор од собата. Останатите десет бонбони крие таму, повторно повикување на другите. Победи оној кој ќе најдете повеќе чоколади. Од 2 години. 49. Птици летаат високо. Играчите drumming прстите на работ на масата. Секој од своја страна бара животно. Ако лета - сите креваат рацете нагоре, ако не летаат - продолжи тапани. Ако некој прави грешка, тоа му дава службено. Од 3 години. 50. "Нередот" слика. Попрскува врз хартија во различни бои, додавајќи повеќе вода. Кога ветрот дува преку слама, добиени обоени дамки. Од 3 години. 51. Ние раскажуваат приказни. Еден почнува да се раскаже приказната. Во средината на неа е прекината, а следниот е да се продолжи приказната. Од 4 години. 52. Ние ја гледаме фотографии. Ние излезе и раскажувала на фотографиите. Од 2 години. 53. Цртеж музички слики. Вклучување на музика. На лист хартија подготви шарени форми кои се поврзани со музиката. Од 4 години. 54. Цртеж на ткаенината. Текстилна ткаенина бои да се наслика, како една стара маица или лист. Од 3 години. 55. Цртеж мажите. Намачкајте го прстот. Потоа потопете го со мастило и стисната хартија. Од вовлекување подготви човекот: dorisovyvat лицето, рацете и нозете. 5 години. 56. Фигури од продолжуваат. Во центарот на хартија стави на црвена точка. Ние нудиме следниве да продолжи цртеж. Од 4 години. 57. Уривање на кулата. Од кутии или блокови да се изгради кула. Од далечина, ние се обидуваме да го уништи од пинг понг топката. Од 2 години. 58. Трки. Ние го прескокнете до цврсто надуени балон додека не пукне. Од 2 години. 59. Преклопување на сликата. Цртеж на хартија главата, повлечен назад и да давате на други лица, кои се базира стомакот и рацете, и да го положат повторно, тој dorisovyvaet нозете и стапалата. Се прошири и да се види на цртање. Од 4 години. 60. Слепа кокошка. Со затворени очи, обидувајќи се да се движат од една соба во друга без притискање ништо. Од 3 години. 61. Насмевката забрането. Ние се обидуваме да се забавуваат на својот пријател, кажувајќи му секакви глупости. Неговата задача - да остане сериозен. Кој ќе се одржи надвор подолго? Од 3 години. 62. За изградба на куќа. Ние ги покрие голема маса со чаршав или ќебе. Ние ќе се искачиме под маса. Главната работа - не заборавајте оброци. Ако веќе имате спортски и игри комплекс "почетокот на проектот» http://goo.gl/yVnvp0 , се забавуваат вашето дете уште еден прилог на тоа - игра покритие или наметка http://goo.gl/Ikpl4e Забавни игри загарантирана! Од 2 години. 63. Конкурс пешаци. Сите стави на многу големи димензии чевли и да ја стартувате трка низ целиот стан. Од 2 години. 64. Сортирајте блокови. Сите вид на коцки со боја и форма. Од 2 години. 65. Стави портите на капачиња од шишиња. Ние формира коридор на неколку портите. Да го направите ова, го сочинуваат две капи со едни со други. Прст турка паричка низ портата. 5 години. 66. Ние веруваме дека на машина. Ние се погледне низ прозорецот. Bettor, како ќе помине многу автомобили (или колку автомобили на одредена боја или шема) за некое време од страна на куќата. 5 години. 67. Сметаме поени. За оние кои се на учење да се брои. Се тркалаат на генерал за возврат. Играчот кој ќе добие најмногу поени. Од 4 години. 68. Танцување. Вклучување на музика, а потоа танц како луди. Од 2 години. 69. Погодете животни. Секое претставува животно. Други, пак, мора да се погоди - што. 5 години. 70. Погодете звуци. Еден играч затвора очите и се обидува да се погоди која од другите играчи само грчеше или мрмори mewed. Од 4 години. 71. Учење да скокаат. Како може во скок за на една нога. Од 4 години. 72. Слика-МАТ. Од панталони, кошули и чевли лежеше на подот на фигурата. Цртеж на хартија погодна за големината на лицето, отсечени и се стави. Од 4 години. 73. Фудбал седница. Двајца играчи седат еден спроти друг и да си игра со удирање топка пинг-понг. Од 2 години. 74. Капи прст. Од кругови лепење на секој прст зашилен шешир. Од 4 години. 75. Ние кликнете паричка. Двајца играчи стави паричка на маса и со прстот пука монета од еден во друг. Од 4 години. 76. Нешто што не може да се види. Сомневајќи некои шарени нешто во собата. Име на бојата и побара од вас да се погоди оваа тема. Од 4 години. 77. На пример, во трепкање на окото со помош на облека и крпи да се претвори во маса во пештерата каде што толку удобно може да се сокрие од сите. Или да го бебето во Treasure Island, и децата во ловци, за кои родителите треба да се кријат во различни места, некои нови играчки (играчки, автомобили, балони и др.) Се разбира, хаос нема да биде доволно. Но, детето ќе биде среќен, и ќе ги зачувате вашите нерви. И да се излезе од - Па, што е можно побрзо и да излезе од игрите. 78. И две години деца, прво одделение и се многу убави на различни кутии, кутии за накит и фиоки, полнети со сите видови на нештата, каде да се копа - тоа е задоволство. Настанот, фантазија, зависност и возраста на детето, ќе помогне да се направи оваа класа nemudrenyh нешто возбудливо (не остави без надзор на деца под три години, па затоа не случајно го проголта секој мал објект). 79. Сортирате Ситните орнаменти. Ние се излезе од копчињата кутија, ореви, калеми на конец и вид. Истото важи и за костени, морето камчиња и школки донесени од одмор или донесе на на последната прошетка. Ви препорачуваме однапред набавка на празни кутии и лименки (од две години). 80. Ние веруваме дека пари. Ние се ослободи од казна од чантата, и да научат да ја разгледа. Можете да се испита содржината на торбата на мајка си (по отстранување на сите тоа да биде малку опасна: главоболка таблети, итн) (со две и пол години). 81. Ние се справи со фотографии и слики. Семејни фотографии и фотографии, направени на одмор, внимателно да се разгледа и се распаѓаат со цел (децата нека втор степен, што не е тажно да се користи). Истото може да се направи со ликот на животни, играчки и деца од каталози и илустрирани списанија. 82. Деца е големо задоволство да им помогне на мајка ми во нејзините домашни работи. Ова, се разбира, го забавува нешта долу, но кога детето е. 83. Оптоварување на машината за перење. Нека дете зема мајка ми готви за перење алишта или дури и товарот го во автомобил - се справи со тоа, дури осумнаесет месеци pipsqueak. 84. Ние директно чистота. Влажна крпа или сунѓер да ги избрише неполиран врати, вратата или подови. Можете исто така да уживаат триење играчка автомобили, кукла куќи, бродови (три години). Помалите деца може да изчетквам прашина со мека четка. 85. Се пече пити. Месете го тестото малку повеќе отколку што е потребно. Еден мал дел одложи специјални пластични сад. Ги издвојуваме детето малку какао, рендано ореви, кокос и да му даде една лажица. Бебе торти печени посебно на мал сад за печење (три години). 86. Ако ви овозможи на вашето бебе бои, лепила, хартија и ножици за деца (круг завршува), тој ќе добие големо задоволство, дури и ако тоа не е дури и три години (ножици може да се даде на возраст од три). Покријте ја табелата на весникот, за да не се валкани, се стави на детето во дресот на возрасни или маица како комбинезон. Користете растворливи во вода лепило не содржи хемиски растворувачи (тој не се отровни испарувања и лесно задоволни со оваа содржина). 87. Подготви пари. Стави паричка во едно парче хартија и молив ја засенчување до манифестот сликата на монети. Внимателно отсечени слика (три години). 88. Ние произведуваме печати. За правење signets соодветни приклучоци четвртини од компири. Прелива многу боја (цртање прстите), намачкајте печат, а потоа притиснете на површината на хартија или картон. Слика печати родителите може да се сече со нож на компир или приклучокот (со две и пол години). 89. Направи колаж. Намалување на стари каталози и фотографии од списанија и да ги вметнувате на хартија или картон (со две и пол години). Постарите деца може да се намали своите слики (три години), 90. Ние создаваме пејзажи. Можете да, на пример, да ги преземе памук парчиња бел паус хартија, лепило лента за sequins, пена, мали гранчиња и камчиња што се дрва и камења и да се создаде зимски пејзаж. За да го користите фазер поддршка. Исто така е можно за да го опише диносаурусите, исконско шума, стариот тревник (со три и пол години). 91. Ние се направи обоено стакло прозорци. Заедно со детето во стаклени градинка razrisuy прозорецот е лесно да се мијат надвор бои (три и пол години). 92. Lepim личности од сол тесто. Земете два дела од брашно и вода, и еден дел од негова сол. Измешајте го брашното со сол, додадете ја водата и измесете го тестото (со ваша помош). Тестото се суши брзо, така што треба да се меша во мали делови. Сега тоа е можно да се мувла, на пример, производи за чување или играчка кујна или други фигури. Бројките го стави во рерна и се суши за три часа на температура од 100 степени, а потоа боја боја на постерот (три години). 93. Пишување писма. Писмо баба и дедо, најдобар пријател, или пријател едноставно подготвени и запечатени (четири години). 94. Ние сме изградба на градот. Ова е игра со продолжение. Земе стариот една боја покривка за маса или на состојба, лежеше на подот, се закачите на аглите на подот со леплива лента или да ги утврди некои тежина. Толстој чувството на врвот применат главните патишта. Нека вашето дете ќе ги привлече останатите, подоцна може да се постави на платно и бројките на машината и да си игра со нив (четири години). 95. Ние навезе на картон. Картонски карти може да се купи готови, но можеме да се направи. На парчиња на картон пред шило применуваат перфориран шема. Потоа им даде на картичката на детето, нека дебели darning игла со шарени тема волна или стринг "навезе" назначени дупки шема (три години). 96. String "бисер". Тестенини или clothespins (и ако постои, тогаш школки, големи дрвени или пластични монистра) е многу лесен. --------------------------


  -
Фотографијата претставува различни игри со спортски комплекс игра за деца "почетокот на проектот" http://goo.gl/vBy8Ej ! "Почетокот на проектот" може да се користи во пет различни позиции - инсталиран на сите нивни лица, освен на врвот. Таа не бара прицврстување на подот, ѕидовите и таванот и целосно мобилен телефон. Тоа може да се инсталира и во затворени простории и на отворено. Погодно за деца од раѓање! 
Теми и мислења
    Елисавета Kikovic
    Напишете коментар ...