Monday, April 11, 2016

POSNI KOLACI RUZI


Dave's Kitchen
ПОСЕН ВЕЛИГДЕНСКИ РЕЦЕПТ
Кликнете LIKE на Dave's Kitchen за повеќе рецепти.
Парени посни ружи со гриз
Потребно е :
3 филџани гриз
1 квасец
3 филџани зејтин
3 филџани вода
1 ванила
1 пециво
2 лажици какао
брашно по потреба
За шербет потребно е:
700 гр шеќер
700 гр вода
1 ванила и
сок од 1 лимон
Од првите состојките се меси тесто. По потреба се додава брашно додека не се добие убаво тесто за работа. Се дели тестото на два дела и во едната половина се додава какаото. Се меси додека не се добие една хомогена смеса.
Се рсукува кора во правоаголен облик и од белото и од црното тесто. Се ставаат едно врз друго и се витка во ролат. Се сечат кругови и се печат легнати во тавче на 130-150 степени додека не заруменат.
Млаки да бидат ружиците а врел да биде шербетот.
Се покриваат за подобро да го впијат шербетот
Добар апетит Емотикон smile

No comments:

Post a Comment