Tuesday, August 25, 2015

KARANFILCETO PTOTIV BOLKA VO ZABITE - EFIKASEN DOMASEN LEK

Ослободете се од болката во забите за 5 минути: Овој домашен лек ќе ви реши големи проблеми
30.01.2015 | 17:32
Извор: Точка
Прочитано: 9494 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

За оваа болка постои одличен домашен лек, кој делува како антисептик и анестетик.

Болката во забите има лоша навика да не погоди ненадејно и најсилно во неочекувано време, обично на сред ноќ или кога сме оддалечени на километри од најблискиот заболекар. Но, за оваа болка постои одличен домашен лек, кој делува како антисептик и анестетик.


Спасот за непријатната болка во забите е каранфилчето, зачин со сладок вкус кој има бројни лековити својства. Имено, каранфилчето содржи евгенол, моќен анестетик и антисептик кој ја сопира болката, а истовремено ја чисти вашата уста, па дури и може да се користи за отстранување на лошиот здив.


Можете да се ослободите од болката во забите на три начини со помош на каранфилчето.

Каранфилче во прав

Прво измијте ја устата со топла солена вода. Земете еден "прст" каранфилче и ставете го помеѓу забот кој ве боли и вашиот образ. Почекајте малку и домашниот лек за кратко ќе ја покаже својата моќ.


Цело каранфилче

Измијте ја устата со топла солена вода. Земете две или три каранфилчиња и ставете ги во уста, во близина на подрачјето кое ве боли и почекајте малку да омекнат. Откако ќе омекнат, џвакајте ги додека не ги ослободи своите лековити масла.


Масло од каранфилче

Ова е можеби најефикасниот начин за користење на каранфилчето против болката во забите.

Потребно ви е: Масло од каранфилче, стапче за уши и половина лажица маслиново масло.

Начин на употреба: Устата убаво измијте ја топла солена вода. Помешајте неколку капки од маслото од каранфилче со половина лажица маслиново масло. Со стапчето нанесете го лекот на местото каде што ве боли.

Имајте на ум дека ова е само брз и краткотраен начин да се ослободите од болката. Не ја одложувајте посетата на стоматолог.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ 
ЗДРАВ ЖИВОТ
Оваа студентка одлучила да почне да води здрав живот и да вежба и станала фитнес-божица
Таа денес изгледа како „бомба“, но некогаш одамна Зана Ван Дијк (22) изгледала како и сите останати студентки – надвор од форма и без воопшто поим за тоа што е здрав начин на живот.
25.08.2015, 17:10

УЖАСНА БОЛЕСТ
Човекот кој после 12 години се разбудил од кома: Бев свесен за сè
Мојот ум беше заробен во неупотребливото тело, моите раце и нозе не беа мои за да ги контролирам и немав глас. Не можев да направам никаков сигнал или звук, бев невидлив – како дух.
24.08.2015, 22:00

ЗДРАВЈЕ
Ви паѓа косата? Еве кога не треба да се грижите, а кога треба да побарате помош
Сосема е нормално да ви паѓа косата доколку се фарбате, цело време се фенирате, ја пеглате косата или ја виткате со фигаро, но постојат и сериозни причини за тоа.
24.08.2015, 19:00

ОМЕГА ОРГАНСКА КОЗМЕТИКА
Светска промоција на македонскиот бренд Omega Raw и Organic Cosmetics
OMEGA RAW AND ORGANIC COSMETICS првиот македонски бренд за сирова и органска козметика направена на температури пониски од човековото тело на почетокот на месец август за прв пат се представи во светот.
24.08.2015, 14:45

ЗДРАВЈЕ
Чаеви за секоја крвна група
Сигурно сте слушнале дека постои одреден диететски режим на исхрана по крвна група. Дали сте знаеле дека постојат и чаеви за секоја крвна група?
24.08.2015, 14:12

НАЈЧИТАНИ24чaса | 7дена | 30дена


Оваа студентка одлучила да почне да води здрав живот и да вежба и станала фитнес-божица
Таа денес изгледа како „бомба“, но некогаш одамна Зана Ван Дијк (22) изгледала како и сите останати ...
ПРИРОДЕН ИЗГЛЕД
Внуката на Џулија Робертс се сликаше за модна кампања и нејзините фотки не се ретуширани
ПАТУВАЊЕ
Бора Бора – Идеално место за меден месец
ДИЗАЈН
Удобна гарсониера од 42 m2
АФРОДИЗИЈАК НА ЧИНИЈА
Шест афродизијаци за подобар секс
ВИДЕО ВЕСТИ

Прв базен на небо: Целосно е провиден и ви дава чувство како да сте „во облаци”
Еве идеално лондонско решение за секој кој сака да се капе „на високо ниво“. Базенот долг 25 метри кој ќе се граничи со две стамбени згради десеткатници, е дел од новиот дел од градот во близина на трафостаницата.
СУПЕР БАБА
Има 60 години, изгледа двојно помладо и никој не верува во нејзината тајна за убавина
ИНТЕРЕСНА ИНСТАЛАЦИЈА
Зигурат со огледала ги спојува небото и земјата во Сиднеј
РЕЦИКЛИРАНА МУЗИКА
Човекот кој претвора скршени скејтборди во електрични гитари
ФОТО 
104 Годишен Дедо Кој Има Повеќе Стил Од Вас
НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАБРАНЕТАТА ЗЕМЈА
Бев во Северна Кореја и успејав да ги „прошверцувам“ овие фотографии
НОСТАЛГИЧНО
Јадрански времеплов: Погледнете ги фотографиите од заносните југословенки на јадранските плажи!
ПОРНОГРАФИЈА
„Одмазничка порнографија": Новинарка објавила свои фотографии, па останала изненадена од реакциите
НЕ ЗНААТ ЗА БОЛЕСТ
Живеат 120 години, изгледаат двојно помладо, никогаш не се болни: Сите тајни на мистериозниот народ
 
Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи
Спорт 
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови
Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство
Шоу Бизнис 
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена
Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика
Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју
 
Designed by
 Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт     Маркетинг    Импресум