Friday, November 25, 2016

NAJNAJKOLACH

Рецептот за слатко тесто со суво овошје соединети во десертно пециво наречено panettone отекогаш било супер идеја. Пробајте!
Потребни состојки:
- 20гр. di-go свеж квасец
- 225мл. топло млеко
- 350гр. брашно
- 100гр. путер
- 3 жолчки
- 50гр. шеќер
- 85гр. кандирани лимон и портокал
- 50гр. суво грозје
- 1 лажичка мелени ореви
1. Ставете го квасецот во топло млеко со малку шеќер и оставете го да се подигне. Во просеаното брашно додајте ги шеќерот и жолчките, а потоа растопениот квасец. Потоа додајте ги путерот, кандираните лимон и портокал, оревите и повторно замесете. Оставете тестото повторно да се подигне.
2. Во калап за печење, претходно намрсен истурете го тестото и оставете да се подигне уште 30 минути.
3. Загрејте ја рерната на 200˚С и ставете ги панетоните да се печат околу 15 минути на оваа температура, а потоа намалете на 180˚С и допечете до крај.
4. Оставете ги панетоните да се оладат па наросете ги со шеќер во прав.
(http://kutakpeciva.com/recepti/panettone.97.html?id=1298)

Thursday, November 24, 2016

SINE MOJ

 ćeš moći svratiti kad god poželiš. Ja znam da nisam savršena mama i da imam mane koje te ljute, ali vjeruj da dajem sve od sebe da ti pokažem pravi put kojim ćeš morati jednoga dana sam bez mene. Ljubav koju ti pružam nema cjenu i sve što činim činim srcem, za uzvrat tražim samo zagrljaj tih malih moćnih ručica.....
Jednog dana kada odrasteš i postaneš čovjekom, dobit ćeš odgovore na mnoga pitanja koja ti ja nikad nisam mogla reći...Dali ćeš me kriviti ili čak više voljeti...Na tebi je da odlučiš! Želim da znaš, da svaku tvoju suzu i ja sam upijala, svaku tvoj bol i ja sam proživjela, svaki korak brižno pratila..
Kako vrijeme odmiče, odmičem i ja sa njim...
Gase se moji snovi i moja snaga...Doći će vrijeme kad ti neću moći izustiti riječi koje sam ti poklanjala sve do sad...
Ali zapamti da ljubav prema tebi je vječna i nema sile koja će ju izbrisati..."

Tuesday, November 15, 2016

RECEPT ZA BISKVITI

Бисквити во тава: рецепт невообичаено совршен готвење за здрав и хранлив појадок

Вкусни и навистина вкусна, колачи печени во тавче се подготват и да нема време и имаат совршен рецепт за појадок или ужина за целото семејство. Пробајте го ова!

Бисквити во тава: рецепт невообичаено совршен готвење за здрав и хранлив појадок
Рецепт бисквити во тава
3.1KАКЦИИТЕ
5
139

НАШИОТ колачиња во тава -

Растресити и лесно да се подготви, бисквити во тава се навистина вкусни рецепт од необични готвење. Тие не се всушност имаат потреба од користење на печката, туку од едноставна тава. Тие се перфектни за појадок или ужина од најмалите и во текот на летото, е одличен начин да се продолжи да се подготви домашна слатки, но без да се сврти на рерната.

Прочитајте исто така: Домашна колачиња, колекција на рецепти богати со вкус и лесно да се подготви

НАШИОТ колачиња пече во тава -

За да се подготви многу вкусни колачи ќе биде доволно да организира готвење: според вашиот вкус украсуваат со исечоци на чоколадо или кокосили сецкани лешници.
Ајде да видиме, чекор по чекор, како да се продолжи за подготовка на рецепт во тава на бисквити :

СОСТОЈКИ

 • 300 гр брашно
 • 130 гр путер
 • 130 грама шеќер
 • 50 мл млеко
 • Една лажичка сода бикарбона
 • Лажичка цимет
 • Рендана кора од еден лимон

ПОДГОТОВКА

- Решетки кората од лимон и Могила брашно и шеќер. Стави центарот омекнат путер во коцки и млеко. Измешајте добро на различни состојки, а потоа, исто така, да додадете цимет, сода бикарбона и кората од лимон.
- Откако ќе имаат мазна и хомогена мешавина, завиткајте го во пластична фолија и се чува во фрижидер за најмалку 30 минути.
- По ова време, наново тестото со сукало и, со помош на тесто прстени, формирана на различни бисквити.
- Се загрева во тава на оган и потоа ставете го на колачиња: се покрива со капак и се готви, на тивок оган околу 3-4 минути по страна.
- Штом бисквити се светло кафена боја, ставете ги во сад за печење, нека се излади и потоа да ги прилагодите според вашиот вкус со какао, сецкани бадеми и лешници или чоколадо чипови.

НАШИОТ колачиња во тава, некои вкусни идеи :

За повеќе информации: печени торта во тава, рецепт за мека крофна без користење на печка

Tuesday, November 1, 2016

Eksparimenti za deca - Kreativni aktivnosti

Експерименти за деца

експериментиклуб Креативни ДетеМонтесорида се запознаат со светот наработилници
експеримент-342
                Хемиски јо-јо, многу атрактивна експеримент за млади научници. Децата можат да го носат со тоа сите задачи се и гледање доволно долго реакции кои се вклучени.
             Пред неколку дена бев со децата на предучилишна возраст со мојот клуб Криејтив Кид во EduParku во Гдањск. Заедно, можеме вршат разни експерименти и сите бебиња беа импресионирани. Некои од судеoата веќе знаеше и го опиша блог, список на сите наши експерименти може да се најде на крајот на статијата. Еден нов и исклучително привлечни за деца експеримент решив да се направи со моите момчиња. :-)
Ние треба: сода бикарбона, оцет, масло, боја, бокал и пипета или шприц
искуство за децата
Adas со Michálek прелива оцет во чаши, а потоа додадете на тоа бои. Ако немате бои може да додадете репка сок или оцет извалкан со потопени во хартија.
забава во кујната

wsypaliśmy бокал една кутија на сода бикарбона, а потоа и одредување на страна на садот нежно истури масло.

што да прават со вашето дете дома

Сега ние се добие боја оцет со помош на пипета или шприц (што се користи мала гумена круша) и постепено капка по капка во поголема или помала instilled оцет во бокалот гледаат што се случува ...
што да се прави со децата дома

експерименти во кујната

Момчињата беа импресионирани и секој потег влевале нови капки,
почитување на следните хемиски реакции 🙂

воспитание

креативни блогови

експерименти со вода
 едноставни експерименти

децата дома
Опис на феномен : капки од боја оцет вдаден во тава со масло и сок полека тоне кон дното. Депонирани на површината на сода и каде што реакцијата се одвива. Со комбинирање на оцет (киселина) и сода (база) резултира со формирање на гас - јаглерод диоксид (CO2) која го опкружува вдаден оцет опкружува капки, и тие стануваат полесни и со тоа да се качи на врвот. Кога нашата сина и зелена монистра плови на површината каде нафта, гас испарува, и потешки капки назад кон потоне на дното, а реакцијата се повторува. Ако експериментот ќе се спроведе правилно капки треба да талкаат од врвот до дното🙂

забава со децата дома
креативни деца
креативни блогови
експерименти за деца
експерименти децаПовеќе од нашите експерименти може да се најде подолу со кликнување на сликата:

Боење соли:

боење сол

Боење Цвеќе:

боење цвеќиња

Боење Зелка:

index.php / 2013/10/14 / на растителна пијат вода /
Замрзнати сапун меурчиња:
експерименти за деца

Скитници вода:

експерименти со вода

Мешањето на течности:

index.php / 2013/07/16 / Mix-различна Pyny-експериментален /

Летање топката:

index.php / 2013/06/18 / летечки-топка /

Не-Њутн на медиум:

index.php / 2014/10/29 / како-да-течност не-Њутн /

Бледнее свеќа:

index.php / 2013/10/07 / експеримент-świeczkowy /

Дува балон со користење на сода бикарбона и оцет:

index.php / 2013/10/24 / балон-експериментален /

Експериментирате со вулканот:

index.php / 2014/02/16 / вулканот /

Замрзнати играчки:

index.php / 2014/01/28 / на-земја мраз /

тежина:

index.php / 2013/07/05 / страница од тежината споредува-оптоварувања /

Сликање на млеко:

експериментите 6-

Непречен мраз:

Забавувајте се со мраз (5)

жив песок:

жив песок (6)

Играње очила:

index.php / 2013/07/10 / играње очила-развијат-сетила-Suchu /

 5 коментари

 1. Aldona
  Неверојатни, најдобро е лицето на детето во последната фотографија. Навистина ми се допаѓа како начини на трошење на слободно време со децата, ми недостигаше само нашите идеи и дојде тука.
 2. anonym
  Кул, јас ќе се обидам да се направи со моите деца, бидејќи тие сакаат да експериментираат 🙂И што ќе се користи оцет? Може да биде било?
 3. Анита
  Кул идеи за интересен и оригинален трошење на време со децата, тоа е убаво да се игра со деца и прилика сами да имаат забава;)

Додадете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.