Monday, May 2, 2016

KOZINJAK - MILIBROD

Козињак (Милиброд)

Автор: 
Редакција Рингераја
Прекрасен мирис се шири во кујната


Подготовка

Се става квасецот да скисне во една чаша топла вода со малку шеќер. Се замесува тесто од сите состојки (освен мармаладот и сувото грозје). Тестото да биде средно меко. Се покрива со крпа и се остава на топло да скисне. Откако еднаш ќе скисне, се размесува со малку брашно и се остава втор пат да скисне. Кога и втор пат скиснало, тестото се размесува убаво и се дели на пола. Едниот дел се остава на страна покриен со крпа. Се зема половината тесто и се дели на два дела. Од првите два дела се прават два ролати со мармаладот. Се расукува правоаголна кора ( ширина колку плехот за печење ) се мачка со мармалад и се витка како ролат. Се става на плехот. Истото се повторува и со другиот дел, се мачка мармалад, се витка ролат и се става во плехот на малку растојание од првиот ролат. Потоа се зема другата половина од тестото. Се дели на 6 еднакви топчиња. Од топчињата се прават долги како ленти со раце ( како сукало ). На секоја лента се става суво грозје и повторно со раце се сучат за да се соедини тестото со грозјето. Се земаат по три ленти и се плетат како плетенки. Истото се повторува и со другите три ленти. Се ставаат на плехот кај ролатите ( поголем плех ) се мачкаат сите со жолчка од јајце и се посипуваат со ванилин шеќер. Се печат на умерена температура 1 час. Откако ќе се испечат се покриваат убаво да омекнат и после 15 минути се вадат од плехот и се оставаат завиткани додека сосема не се изладат.
Време на подготовка од: 120
Време на подготовка до: 180
Број на лица: 6+
Kомплицираност: 3

Состав

-4 јајца
-? литар млеко
-1 чаша масло
-1 квасец
-1 чаша вода
-300 гр шеќер
-стругана кора од 1 лимон
-мармалад ( јас користам мешан, домашен)
-суво грозје
-брашно по потреба
 
 

No comments:

Post a Comment