Friday, December 2, 2016

DOMASEN KREM

карамел дома
состојки:
Млеко - 1/2 литар...
Види повеќе
Ми се допаѓаПокажи повеќе реакции
Коментирај
Коментари
Elisaveta Kikovic карамел дома

состојки:


Млеко - 1/2 литар
Шеќер - 3 stankana
Млеко во прав - 1 чаша
Путер - 100 гр

Начин на подготовка:

1. За да започнете, измешајте ги сите состојки освен путер.

2. Маса стави во сад и оставете додека постојано мешање, во најмала рака во оган, се додека слатка маса се стекнува со кафеава боја.

3. Штом маса станува Браун, додадете путер во него и се готви веќе состојба на целосна готовност.

Во подготовката на карамела ќе остави околу 1,5 часа време. Ако помалку од одредено време за готвење, излегува не карамел, и варени кондензирано млеко. Во случај, ако вари карамел - се добиени тврд карамел

No comments:

Post a Comment