Friday, November 25, 2016

NAJNAJKOLACH

Рецептот за слатко тесто со суво овошје соединети во десертно пециво наречено panettone отекогаш било супер идеја. Пробајте!
Потребни состојки:
- 20гр. di-go свеж квасец
- 225мл. топло млеко
- 350гр. брашно
- 100гр. путер
- 3 жолчки
- 50гр. шеќер
- 85гр. кандирани лимон и портокал
- 50гр. суво грозје
- 1 лажичка мелени ореви
1. Ставете го квасецот во топло млеко со малку шеќер и оставете го да се подигне. Во просеаното брашно додајте ги шеќерот и жолчките, а потоа растопениот квасец. Потоа додајте ги путерот, кандираните лимон и портокал, оревите и повторно замесете. Оставете тестото повторно да се подигне.
2. Во калап за печење, претходно намрсен истурете го тестото и оставете да се подигне уште 30 минути.
3. Загрејте ја рерната на 200˚С и ставете ги панетоните да се печат околу 15 минути на оваа температура, а потоа намалете на 180˚С и допечете до крај.
4. Оставете ги панетоните да се оладат па наросете ги со шеќер во прав.
(http://kutakpeciva.com/recepti/panettone.97.html?id=1298)

No comments:

Post a Comment