Математика за предшколце кроз игру
октобар 0914:392014
Математика почиње са “Не љути се човече” Шестогодишње дете може кроз игру да научи пуно корисних ствари из области математике. Ако на прави начин детету покажете да математику чине свакодневне занимљиве ствари, постаће му забавна и уживаће да учи.
Објасните детету концепт парних и непарних бројева. За почетак му покажите шта се све у природи појављује у пару, очи, уши, руке, ноге, крила… Игра картама “Црни Петар”, у којој се сакупљају парови карата, такође може бити занимљива.
Узмите перлице, или бомбоне у две боје, на пример црвене и жуте, па задајте детету да их поређа по обрасцу црвена, жута, црвена, жута, или 2 црвене, 2 жуте, 2 црвене, 2 жуте…, затим да их броји и да уочи парове.
На овај начин дете ће развијати способност апстрактног размишљања.
“Човече не љути се” је једна од најпопуларнијих дечијих друштвених игара. Иако се нама чини једноставном, деца кроз њу уче појам мањег и већег броја, такодје уочавају да 4 тачкице на коцкици представљају број 4 и четири корака, за које напредују на табли…
Организујте игру „продавнице“: одаберите неколико играчака и одредите им цену. Детету дајте нешто новца (најбоље лажног, али може и правог) да би могло да „купује“ у „продавници“. Можете се мењати у улогама прадавца и купца, али инсистирајте на тачном плаћању и враћању кусура.
Ова игра је добра за вежбање сабирања, али и усвајање појма одузимања, што деци обично теже пада. У овом узрасту гледајте да цене буду заокружене на целе бројеве и да збирови цена не иду преко 10. Игра може бити још забавнија ако укључите више деце.
Згодан начин да дете почне да разуме одузимање је дечија песмица “10 љутих гусара”.
Док се возите колима, можете са дететом играти игру погађања бројева. Нека Ваше дете изабере број од 1 до 100. Покушајте да погодите који је број изабрало, постављајући питања попут: да ли је број већи од 50? Да ли је између 20 и 50? Затим замените улоге и дозволите Вашем детету да погађа.
Бинго с коцкицама за друштвене игре
Картице за овај бинго можете одштампати или ручно написати па исец́и. Правила су иста као и код “обичног”, осим што се бројеви не извлаче него се баца коцкица за друштвене игре. Ова забавна игра подстиче ране математичке вештине као што су бројање и препознавање бројеве од 1 до 6.
Дакле, игра се тако да се баца коцкица, а добијени број с коцкице се покрива на картицама. Ову игру може играти цела предшколска група, мала група деце, али и једно дете. За онога ко први покрије све бројеве на картици можете смислити симболичну награду – у следец́ем кругу носи круну победника или нешто слично.
Бројеви и бројање у чашама
Ево још једне активности кроз коју деца на забаван начин могу научити бројати. Без обзира на тренутне математичке способности, биц́е ово сјајна прилика за вежбање бројања наглас, препознавање и именовање бројева и разумевање њихових вредности.
Требац́е вам 10 пластичних чаша (или ролна потрошеног тоалет папира), 55 сламки или штапиц́а, и фломастер. На сваку чашу фломастером одштампајте по један број (1, 2, 3, 4 …) те на гомилу ставите све сламке. Дететов је задатак да у чашу са појединим бројем стави тачно онолико колико сламки на њој пише.
Баци коцкицу и број!
Ова игра омогуц́ава детету да препознаје број на коцки, броји наглас и, ако је спремно, сабира. Нацртајте детету неколико великих бубамара с великим тачкама на крилима. Нека свака бубамара има различити број тачки на себи.
Овако се игра: Дете баца коцкицу, а број који добије означава број тачкица на бубамари које ц́е прекрити чеповима (или кружиц́има из неке друге друштвене игре попут цице). Циљ је да пре противника прекрије све тачкице на својим бубамарама. Ако су му остале, нпр. 2 тачкице, мора бацати све док не добије баш тај број. Коцкице баца свако дете за себе редоследом који се договоре.
Дете ц́е играњем ове игре такође и усвојити препознавање бројева према узорку тачкица на коцкици.
Категорије:
погледајте више чланака
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ
напишите коментар
Тренутно нема коментара!
Започните коментарисање.