Tuesday, August 8, 2017

ADAPTACIJA VO GRADINKITE I UCILISTATA

http://mojedziecikreatywnie.pl/2013/09/adaptacja-w-przedszkolu-i-szkole/

Адаптација на градинки и училишта

Клуб креативни детскимали децамоите мисли
              Адаптација на ново место не е лесна задача за нашите најмлади деца, но може да се направи тоа ќе биде повеќе нежни и дете-пријателски настан.
             Денес, за нас и уште еден голем чекор напред ден во животот на Адам. Син роден во првата половина на гроздобер 2008 година според новите реформи на образовниот систем, за година треба да оди на првата класа како 6 годишно. Затоа, во оваа учебна година започнува во градинка. За реформа на образовниот систем нема да проговори, бидејќи тоа е за мене многу контроверзна тема.
                  Адам е многу возбуден од помислата на учење во училиште, и ми се допаѓа секоја мајка сум плашат дека се кријат во себе :-) Во наредните денови ќе се покаже како. Секогаш во животот доаѓа моментот кога нашиот мал син или ќерка оди со светот, а мајка ми е зад себе. Детето мора да учат, искуство, да истражуваат, а ние може да се направи полесно од нив дава поддршка и согласност за независност.

адаптација во градинка
како да се подготви детето за градинка

 подготвување на детето за градинка адаптација
            Донесен во нашите животи веќе две адаптации во градинка, бидејќи во меѓувреме, се градинката со приватниот сектор. Сега имаме само дека на училиште. Но, ајде да се вратиме во времето е 2.011 син е 3 години и наскоро оди во градинка.
подготовка за градинка

                Од колегите од дворот и игралиште веќе отиде во градинка, син постојано праша кога тој ќе оди. Јас објасни дека, како што ќе биде 3 години. Сепак, тоа место во државните градинката е тешко, веројатно секој мајка знае дека Адам ... па дури и покрај тоа што и двајцата работат со полно работно време, не се во градинка. Па така тој отиде на расадник на крајот лично. Адаптација отиде исклучително позитивни, неколку деца во групата, две убави дами и син остана доброволно.
Подготовките пред детето да оди во градинка:
 • Прво на сите дете навистина се каже што се случува, како на планот на денот. Не идеализираат, не sunning и бои сите негативни пораки како: "Во расадникот ќе дознаете", "каде да нарачате" затоа што само се повика на дополнителен стрес. Запомни, исто така, дека нивните проблеми не ги делат со некој пријател или друго лице во друштво на дете ќе го слушнете повеќе отколку што мислите.
 • Вие исто така може да се каже вашето дете дека ќе се заложи мајка со деца и г-ѓа пр. Моника, која ќе се занимава со вас и да се грижи. Секогаш кога ќе биде лошо, или носталгија може да одиме до вас и да ви кажам за тоа. Овие пораки се важни за детето, бидејќи за нас е очигледно, децата не се.
 • Кажете му на вашиот син или ќерка, кои ќе доаѓаат да ги собереш право, по работа, како да се јаде супа или како да се стави крај на стареење. Тогаш детето ќе има вистинска референца и сигнал дека мајката ќе наскоро. Зборот ,, наскоро "и ,, после работа" е апстрактен за дете.
 • Прочитај со вашето дете и да се види на разни книги на оваа тема расадник е нивната веќе се нудат многу различни книжарница.
 • Ние сме на патот кон нашата градинка пееја среќен песната "Еј Хо! еј Хо! градинка отиде во ... "Ова ни е дозволено да не мислам толку многу емоции и малку контрола.
            Конечно, како три-годишен син почна градинка приватни. Адаптација одржа без никакви тешкотии, и ова идила траела околу седум месеци, кога сосема случајно успеа да ја зачувате на нејавна градинка.
Од октомври 2011 година. син започна вистинска адаптација на група од 30 предучилишни партнерство, веќе знае година.
            Диво отиде во градинка веќе како starszak. Адам беше многу интересен и полн со ентузијазам. Jenak не трае долго, затоа што кога го добив беше веќе не е забавно ", затоа што другари не го сакаат", "го победи", бидејќи "тој не сака да оди во градинка," итн .. Тој утеши, ми објасни, во срцето на болка, тага и се крие солзите што може да се промени на градинката беше лоша одлука ...

                Самитот беше се што следниот ден. Придружба во градинка син тивко поттикнување награда за кој е толку храбар. Папучи Адам неволно веќе облечени и кога тој мораше да оди во салата плаче, вреска и се припивам таму. Г-ѓа крајот го доведе до истата соба, и слушнав само во далечината, викање и плачење, "Мамо! Мама! не ме напушти! "Сем со солзи на образите напушта градинка, таму да плаче за добро :-(. Мислам дека една од најтешките денови од мојот живот, а најдолго, бидејќи чекав само да го земам и прегратка и да бидете сигурни дека сè е добро. бев горд на целата оваа ситуација со еден на друг, дека сите овие емоции воздржани детето. Како резултат на тоа, следниот ден јас храбро влегоа во собата без да плаче. адаптација децата одат различно во некои работи одат глатко, во други тоа трае неколку дена, недели и постојат исклучоци на секои неколку месеци и треба да ги прифатат новите место и ситуација.


Ние Го засакавме , ајде да бидеме храбри, јас ве уверувам дека детето многу брзо ќе престане да плаче и почнува да игра заедно со другите деца. Сега, во ретроспектива полесно за мене да се зборува за тоа, но сакам да се подигне вашиот духови, тоа ќе биде во ред. Ќе дојде денот кога вашето дете со нетрпение ќе истрча на градинка и се лути дека веќе сте, затоа што се скрши како забава. Децата се во можност да совршено се прилагодува на различни тешки ситуации во животот, знам дека нешто во врска со ова, бидејќи Јазик години сум бил работат со деца. Задачата на нас возрасните е адаптација на детето да се олесни, поддршка и разбирање. Мојот совет како мајка и едукатор исто така работи со децата на предучилишна возраст:


           Подгответе вашето дете на новата ситуација. Обидете се да остават вашиот син или ќерка во грижата на друг возрасен на дете виде дека без него ние би можело да биде добро и безбедно, и дека ,, мајка ми да се вратам. "
 • Поставување на син или ќерка на позитивен , покажуваат неколку пати на место каде што има градинка, игралиште, а кога тоа е во можност да имаат корист од оваа адаптивни дена да ги искористат предностите од нив. 
  Дозволете ми да се земе својот сакан мечето или перница, тоа ќе биде за дом печ на детето.
 • Никогаш не се покаже на детето дека ви се случува преку , дека имате проблеми. Каде што сакам да плачам со емоции, го направи тоа кога ќе го добиете од градинка. Размислете колку те плашам дете кога тој гледа дека јас го остави и да плаче. Тие мислат дека градинката е лоша работа, бидејќи мајка се плаши и плаче како мене. Бидете храбри, јас ќе го земе бебето или нека татко :-)
 • Кажете изглед, повеќе или помалку како еден ден во градинка , тоа е заеднички појадок, забава, одење, пластика, разни интересна уметничка работа, одмор или стареење, итн
 • Обидете се да се максимум што може да се подготви детето за независност . Научете миење на рацете, заби, физиолошки потреби, исхрана, облекување. Ова ќе ја зајакне неговата самодоверба и ќе направат да бидете горди на себе. Благодарение на исчезне премногу од вашите грижи.
 • Вклучување на вашето дете берач layettes . Нека вашето дете да изберат влечки, пешкир, четка, паста. Купи облека, сепак, дека детето ќе биде во можност да се внесете (блуза без копчиња, велкро папучи). Ако вашето дете исправно од погрешно влечки остави ги означуваат јасно пенкало во средината на буквите Р и Л Друг начин е да се намали налепница на половина и секоја половина на паста во внатрешноста на влечки, така што по поставувањето влечки до друг обединети да. 😉  Дома даде можност да се обиде нови работи (влечки, постелнина), така што во градинката биле познати и лесно препознатлив во исто време.
 • Ако детето има zsiusiać или друг вид незгода, иако куќата веќе не се случи, не викам, не се смее само да се разбере . За време на игра тешко понекогаш да се извлечат и да одат во тоалет дома, тоа е сосема нормално на почетокот на детска градинка.
 • Друга тема е болеста во градинка . Нашиот син речиси се разболе, но на првата година од градинка е заеднички и многу различни болести. Не се обесхрабрени, во наредната година ќе биде полесно :-)
 • Разделба ситуацијата е тешка за двете страни, но тоа е за возрасни треба да ги средат своите чувства во насока на поддршка на детето. Дека ние треба да се најде сила да стане дете го потпирачот за грб во оваа ситуација . Затоа, обидете се да го контролираат она што го велат, бидејќи зборови ќе ги користите се, исто така, од суштинско значење. Заборавете на зборот "не" на пример. Наместо да кажат: "Не плашете се!", "Не биди тажен", "нема да нема да" кажат "може да биде смирен", "насмевка", "ќе биде во ред", "Вие сте храбар одат смело " Тоа е огромна разлика :-)
 • Обидете се, исто така, да не се обнови раскинување во шкафче соба , бидејќи тоа само ја допре екстра. За да се олесни ова може да излезе со свои збогум на пр. Желка, пет и klep во лактот или :-) бакнеж тука, се бакнуваат таму, рамки таму, таму рамки таму (Tupi стапки) чао :-)

и ќе се сеќавам добро

          Ако имате интересни идеи, совети и свои искуства со адаптација во градинка или училиште, а потоа јас те покани да учествуваат во коментари. Сите заедно, ние може да обезбеди поддршка :-)
адаптација во градинка

 14 коментари

 1. поседува ДВА
  и јас сепак, препорачуваме случува со детето во градинка пред периодот на адаптација пример, во јуни, како што видовме со детето примена. А потоа да видиме дека другите деца се игра тука, нема плачење, многу нови играчки и забава. 
  Децата ќе се сеќава на ова - мојот Иг сети денес и отиде да игра со гаража, каде што играше претходно 🙂
  згрижени без да плаче, и ние се одржи🙂
 2. ewawojtan Пост авторот
  Ние, исто така, за прв пат, па тоа беше помина успешно и адаптација, но при промена на градинка веќе не беше толку лесно :-) За среќа, само првиот ден. Друга речиси две години, беше многу задоволен и среќен да :-) така и на вториот син за годината испраќање таму. Сега се чека за училиште да се започне во 12:00 :-)
 3. анонимен
  Многу кул ми објасни 🙂што се соочува со пред една година. интуиција мајката ме поттикна што само читаат погоре. Таков убав потврда на одредени мисли. Со почит. (Жалам, но ми нешто лудо тастатура и изгубени некои полски карактери) Тереза
 4. Агата Czerwińska
  син се најдобро за овој значаен ден !!!!
  ох ох променет две години почнувајќи од градинка син 🙂отиде со 3 години, 3 месеци, проблемот е - тоа не се каже ... мама, тато, баба ... толку многу ... Се плашев многу, и тоа, и така го родила ќерка - силно сакаше него, дури и ја напушти дома. Ние му кажа за градинка, layette купи заедно, купив ранец со вашиот омилен херој тогаш (Chuggington). Тој отиде храбро, иако тоа не се каже беше јасно видлива по него, тој се разбира многу добро каде оди. во ходникот ни кажа PAAAAAA камерата ... и така, ние го видовме, следниот ден и јас имам пуштано сам во соба ... после 2 недели, за жал, нешто пукна. Траума земјата беше ужасно ... не се наведнуваат под никакви околности. Бев дома - во теорија, може да се наведнуваат и ја напушти куќата за еден ден или два ... но не, ништо од сето тоа. Влеговме во градинка, облекување, бакнеж збогум и се врати назад - без слушање, чекање. Знаевме од дамите кои речиси веднаш по влегувањето во собата смирува и на крајот на денот е одлично. Траума траеше до декември (looong), и по секоја болест беше полошо. Но, еден ден, нешто само купени во него ... и сега 🙂по декември zaczęy, исто така, се појавуваат нови зборови. Многу се плаши дека децата ќе ја прифати ако - тој дури и не може да се зборува - ниту еден од овие работи - и наставниците и децата го сакаат. Постои нешто слично, кои се ангажирани од страна на луѓе на улица 🙂денес отиде во најстарата група - кога ќе се спореди со овој филм пред две години и денес ... шок ... денес е зборлест, ужасно паметни, умен момче :) Мој совет - тогаш родителот мора да покаже целото лице - дека ништо не е во ред, и градинка е навистина ладно место (имав потешко - бидејќи никогаш не отиде во градинка). Вие не може да се покаже на вашето дете дека е жалиме што плаче. Насмевката на неговото лице, оди и да биде храбар. Нашиот син охрабрување секогаш добива првиот ден од градинка нешто што сонуваат како подарок. Следната година го имаат двојно предизвик - Corciano во градинка (иако првично се наменети да одам сега како 2 години) и млад син оди на 1 класа ... тоа ќе биде преживување🙂
 5. анонимен
  Имаме најдобро решение испадна како дека еден маж во придружба на нејзиниот син во градинка. Јас, покрај себе и работат во градинките, испадна да биде мека пунџа со путер ;-) И тоа не влијае добро на чувствителни 3,5 години. 
  Многу успеси и спокојство на Адам во училиште !!!! PZD. Podczytywaczka
  1. ewawojtan Пост авторот
   :-) Ви благодариме за сега Adas весели, зборлест и чекање за утре лекции од 12.00-17.00 :-) Јас само се надевам дека нема да биде премногу коментари дека Адам попречува активностите кои разговорите што тој е зафатен - ) затоа што моето дете е многу жив :-)
 6. Агата Czerwińska
  што не значи дека ние нема да игра 🙂напротив 🙂Бери сите среќни што оди (тоа ужасно свесен е за својата возраст) за да видите како тоа ќе биде, всушност, но јас сум некако релаксирани во целост, иако добивме од раководството 10 минути за да се донесе одлука . Шок - Одлука 10 minutes- толку важно, бидејќи нашата грешка со нејзиниот сопруг некако охрабрување да се напомене дека тој не се целосно и зборуваше за тоа што ќе се случи ако го направи тоа .... Но, тоа ме теши дека тоа е истата градинка, која доаѓа Филип, боровинка од првиот ден во градинка Filipek - секогаш го добивате со мене, тие знаат Господа, таа знае нивните лица се многу добро, па кој знае 🙂Можеби тоа некако оди.
 7. ewawojtan Пост авторот
  всушност, многу брзо ќе мораше да се донесе одлука. Тоа ќе биде добро, како што отиде утврди неговиот брат веќе е полиран и може да се справи :-) Мојот Мајкл како да се добие евиденција во текот на пролетта ќе одат во градинка во септември 2014 година.
 8. анонимен
  Ние го поздравуваме Почитувани! 
  Јас сум мајка на две мали деца: ќерка Nikusia (4latka конечни во мај), Сони Casper (2latk конечни во март). 
  Corciano беше завршена градинка во јули, и од 16.09 започнува градинка (и ќе додадам, ние живееме во Англија) што беше во деновите .Juz адаптација 2з поубаво кул и забавно. на збогум, ние, всушност, не се чуваат продолжување со нејзиниот сопруг. некои беа во солзи Nikusi, но тогаш јас ве забавуваат нешто и некако тоа отиде. 
  Но, веќе од 16.09 почнат да живеат во 4h училиштето 3 часа подоцна, а веќе во петокот за 6 часа. исто така, се плашам најмногу. Досега во przedszkoku беше само ... .и не 3h 6h ( "0 (.tan парче време ме плаши. 
  Се надевам дека, исто така, ќе го направи трик и Nikusia. Со Англиски веќе има Troszke lepiej..ale една година време не е на толку долго време за време на која може да се научи странски јазик. како тие велат дека децата на оваа возраст побрзо зграпчува странски јазици. но, некој вид на страв, стравот е. 
  Kacperek од април следната година започнува градинка. И до април, па јас веќе czasu..a ова mysle..i под стрес ( "0 (. 
  јас треба да се најде во себе силата на која пишува за, г-ѓа Ева. 
  ви благодариме и ве поздравам топло. 
  мама Nikolki и Каспер.
 9. анонимен
  Мојот син, 4,5 години, сега оди во градинка, за прв пат и јас имам еден милион проблеми, се разбира. Јас не знам дали ќе биде тешко, освен ако wzięłabym него дома, ако тој плачеше и го молеше да одам таму таа оставена сама на себе, па јас не знам дали мажот не е тоа возеше ... Мојот син има нив сензорни само изберете неколку работи кои се многу жив и тешко да го совладате , тоа е тешко да се фокусира на нешто ... и овие болести 🙂кошмар. Сакам тој да си замине, тој сака деца и сака да има девојка пријател, и 🙂, исто така, бесплатен начин. 
  Со почит
 10. мај
  Првите денови на новата учебна се многу важни, а понекогаш и тешки за родителите отколку за деца, но тоа е важно детето да се чувствува безбедно и сакаат да се вратат во градинка. Дозволете ни да ги слушнат нашите деца, да се прашуваат за нивните искуства и komunikujmy со нив, да се игра, бидејќи преку тоа ќе биде во можност да се види било промени и да се знае дали овој избор беше добра одлука. Чувам моите прсти ја преминал за сите мали храбри!

Додадете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

No comments:

Post a Comment