Thursday, May 10, 2012

BEBA psihologija



Žalfija smiruje upale, „bistri“ mozak
Објављено: 22.02.2012
Lečenje biljem - Žalfija je jedan od najboljih prirodnih antibiotika i antiseptika. Pomaže protiv groznice, upale bešike, jača nerve, olakšava varenje, čisti jetru
Žalfija smiruje upale, „bistri“ mozak
AROMATIČNA, medonosna i lekovita, žalfija (Salvia officinalis) jedna je od najstarijih medicinskih biljaka. U spisima je pominju svi antički lekari, a u njenu lekovitost i dan-danas se mnogo veruje. Lekovite osobine imaju samo listovi bogati ugljenim hidratima, celulozom, taninima i belančevinama. Osim ovih organskih jedinjenja, sadrže i mnogo gvožđa i kalcijuma, a bogati su i vitaminom A. Ipak, najvažniji lekoviti sastojak ove biljke je njeno etarsko ulje.

Žalfija je nezaobilazan sastojak mnogobrojnih lekova koji se upotrebljavaju za ispiranje usta i grla kad nastanu upale i katari, jer zbog dejstva tanina jača sluzokožu, dok etarsko ulje deluje antiseptično. Štaviše, do otkrića antibiotika žalfija se vekovima koristila protiv upala grla i ždrela i promuklosti, kao i za pripremanje čaja protiv znojenja tuberkuloznih, jer smanjuje lučenje znojnih žlezda. Osim toga, kadulja, kako je još nazivaju: deluje protiv povišene temperature i groznice, uništava zarazne klice, dobar je antioksidant, sprečava grčeve u organima za varenje, pospešuje izlučivanje mokraće, blago pročišćava creva, deluje na površinsko skupljanje tkiva, ublažava i sprečava upale...

U narodnoj medicini, žalfija se koristi i da ojača nerve, a pomaže i protiv svih vrsta prehlade i gripa. Upotrebljava se i za čišćenje krvi, protiv svih zapaljenja, od zapaljenja ždrela i unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala. Olakšava tegobe obolelima od reumatizma i antibiotik je širokog spektra dejstva. Travari tvrde da je efikasan lek za čišćenje jetre, protiv bolesti bubrega i noćnog znojenja, a najčešće je preporučuju za održavanje zdravlja desni i zuba. Engleski travari koristili su je za stimulisanje koncentracije i bolje pamćenje, a smatraju i da doprinosi dugovečnosti.

I naučna istraživanja su potvrdila lekovitost žalfije. Lekari i farmaceuti je, kada se radi o unutrašnjoj upotrebi, preporučuju protiv blagih poremećaja varenja i za sprečavanje prekomernog znojenja, a spolja protiv upala sluzokože usta i grla. Istraživanjima je, takođe, potvrđeno da žalfija utiče na smanjenje znojenja u menopauzi. Njeno estrogensko dejstvo može da doprinese regulaciji menstrualnog ciklusa, ublažava bolne menstruacije i smanjuje lučenje mleka dojiljama koje žele da prekinu dojenje.

Ipak, i pored svih lekovitih osobina, žalfija se ne preporučuje trudnicama i epileptičarima, a dugotrajna upotreba bez nadzora lekara ili farmaceuta može da izazove povećanu sklonost ka konvulzijama, to jest iznenadnim napadima snažnog nekontrolisanog grčenja mišića, često praćenog gubitkom svesti.

Danas se, osim za lečenje, žalfija mnogo koristi u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, ali i u kulinarstvu naročito za pripremanje pikantnih jela od mesa.

RECEPTI

Za bolje varenje

- 40 g žalfije

- 40 g listova belog sleza

- 10 g kamilice

- 10 g matičnjaka

S pola litra hladne vode prelijte tri kašike mešavine. Posle tri sata smesu zagrevajte u poklopljenom sudu i kad provri na tihoj vatri kuvajte pet minuta. Sklonite s vatre i po čašicu mlakog čaja pijte tri-četiri puta dnevno, pola sata pre jela.

Protiv upale mokraćnih puteva

- 50 g žalfije

- 50 g listova breze

- 50 g listova medveđeg grožđa

- 50 g cveta belog sleza

- 50 g rastavića

S pola litra ključale vode prelijte tri kašike mešavine, odmah poklopite i ostavite da prenoći. Ujutro procedite i čaj pijte tokom dana, gutljaj po gutljaj umesto vode.

ČAJ - 3 kašike žalfije
- 1/2 l vode
Proključalom vodom, uveče, prelijte listove žalfije i odmah dobro poklopite. Ujutru procedite i tečnošću ispirajte usta i desni.
Izvor: Novosti
Podeli10

Povezani tekstovi
Pranje zuba sprečava upalu pluća
Pravilno čišćenje zuba ne sprečava samo upalu desni već smanjuje rizik i od dobijanja upale pluća.
Majčina dušica ublažava upale
Ova biljka dezinfikuje usta i grlo i čest je sastojak pasta za zube. Jača desni i osvežava dah, ublažava upale grla i usne duplje.
Zevanjem rashlađujemo mozak?
Kad zevate ne mora da znači da vam se spava ili vam je dosadno. Veoma je moguće da se vaš mozak pregrejao.
Trudnice su zaboravne zbog hormona
Zbog velike količine progesterona ženski mozak se u trudnoći menja. Trudnice se najčešće nađu u situaciji da, na primer, ne mogu da se sete gde su stavile ključeve.
Grgoljenje smiruje ždrelo
Upale grla nisu retkost ni na visokim temperaturama, mada se uglavnom veruje da su „rezervisane“ za jesen i zimu.
Uticaj alkohola na mozak žena
Naučnici su otkrili da mozak žena koje često piju alkohol dobija oštećenja nekih delova čak tri puta brže nego muškarci.
Seks u tinejdžerskim godinama oštećuje mozak
Seks u tinejdžerskim godinama može da ostavi posledice na razvoj mozga i reproduktivne organa. Mladi koji rano upražnjavaju seks kasnije u životu mogu da pate od depresije, tvrde naučnici.
8 najboljih biljaka za mršavljenje
Predstavićemo vam 8 biljaka koje će vam pomoći u detoksikaciji organizma, ubrzaće metabolizam, smanjiti apetit i pomoći u gubljenju viška kilograma.
U pubertetu mozak brzo radi
Tinejdžeri su skloni promenama raspoloženja, egocentrični su i nemarni i za to imaju opravdanje, tvrde naučnici iz Pitsburga.
Mozak se bori sa traumama u snu
Naučnici sa Univerziteta u Kaliforniji su uradili analize mozga kako bi otkrili na koji način se on bori sa traumatičnim uspomenama za vreme sna, prenosi BBC.


No comments:

Post a Comment